Nočník 05: Technologie, my a včerejší sny.


      Technologie, splašený tryskový kůň uhánějící do neznáma.
Jsou mezi námi tací, kteří se pokoušejí držet tempo, jsou to novodobí Rambové vrhající se do víru informací, který je vyplivne zase o kus chytřejší, až z nich zbudou jen blekotající trosky v Budhistickém chrámu. Mobilní telefony mají výkony, paměti, procesory, o kterých se nám před rokem ani nesnilo a letí to dál. Počítače mají výkony, paměti, procesory, o kterých se nám před půl rokem ani nesnilo a letí to dál. Grafické karty mají výkony, paměti, procesory, o kterých se nám ani před měsícem nesnilo a letí to dál. Sekačky na trávu mají výkony, procesory…Jsa unaven tímto překotným informačním šumem jsem mnohokrát ležel na posteli, zemi, či lavici a koukaje do stropu přemýšlel, jak to tenkrát bylo pěkné. Tráva byla zelenější, voda vodnatější, i slunce lépe svítilo a samozřejmě hry, hry měly nápad a dokázaly člověka strhnout tak strašlivým způsobem, že si zlomil palec při pokusu přeskočit kostičkovaným panáčkem laťku v LOH. Na tyhle hry pořád vzpomínám, jak jsem se nasmál, když jednoho z goblinů postrašil pavouček, jak jsem se navztekal, když jsem s Mariem spadl do lávy a jak jsem se natrápil, když jsem se v TIMovi pokoušel dostat míč do správné díry. Nedávno, díky mému heroickému výkonu samozřejmě, se mi podařilo za cenu strašlivou ukořistit nebezpečnému kultu předmět v pravdě magický, který mi umožnil vrátit se do dětství. Je to TESCO TN5.
      Kdo se kdy jen trochu natrápil při pokusu spustit staré hry pod systémem Windows XP, ví jaké jsou s tím problémy a že ani DOSBox nemusí být samospasný. O to větší bylo moje nadšení, když jsem zjistil, že můj malý poklad má již základní výbavu. Okamžitě jsem se jal pokoušet štěstí v Goblins a zručnost v Mario. Avšak tyto dvě hry mi nemohly vystačit ani na den. Začal boj o data. Ze zkalené bažiny vzpomínek se vynořil výraz 1,44 MB, 3.5" a já jsem se po hlavě vrhl do domu hledat předmět, který by měl rozměr 3,5" a kapacitu 1,44 MB. Když už to vypadalo ve většině pokojích jak po projití tankového praporu, našel jsem jeden předmět značky Verbatim. Rychlá, tichá modlitba k bohům magnetických záznamů a už jsem tam pral data.Prvním bylo UGH!, následoval TIM (The Incredible Machine), v těsném závěsu Scorched Earth, Dyna Blaster, Tunneler a Settlers II.

      Mnoho starostí a trpělivosti si vyžádaly všechny úkony nutné k základnímu hernímu vybavení této, skoro by se dalo říci, konzole. Je sice pravda, že má display horší, než můj telefon, nemá foťák, má menší paměť a nemá .mp3 přehrávač, ale má zabudovaný trackball, systém win 95, 8 mega ram a lepší klávesnici. Už kuji pikle ohledně rozšiřitelnosti o síťovou kartu, jednoduše „hustý tuning". Prostě vše, co je k nostalgii a hře starých her potřeba.
      Na závěr chci vyjádřit neskonalou radost o kterou se můžu dělit s ostatními, díky hrám Dyna, Scorch a Tunneler , které podporují multiplayer a doufám, že se o tuhle radost budu moci podělit i s Vámi milí čtenáři na některém ze srazů.
Ještě přidávám omluvu za kvalitu fotografií, neboť můj telefon ještě není tak dokonalý.Di.QuedLannister