Nočník 26: Taneční večer


Večer byl temný a chladný a jak už to u nedělních večerů bývá, tak také líný. Člověk nabírá energii po náročném víkendu na nový pracovní týden… tedy většinou… ale tentokrát to bylo jiné…

Na jednom místě místo klidu a ticha…. Hudba - tanec - Bollywood!!!!!

Klub Tropison pulsoval životem, hrál všemi barvami a smích se nesl sálem. Cinkání přívěsků a šustění kostýmů, poodhalená ženská těla, ladné křivky, vábivé kreace… Ale o čem je tu vlastně řeč?

Slovo Bollywood označuje největší filmový průmysl na světě. Jde o spojení slov Bombay (původní název největšího města v Indii) a Hollywood (filmová studia v USA). Přestože v celé Indii vzniká ročně přes 1000 filmů, nejznámější a nejžádanější jsou právě filmy vyrobené nedaleko Bombaye. V bollywoodských studiích vznikne ročně přes 200, převážně hindských (v jazyce hindi), filmů a seriálů.

Jde v podstatě o muzikálové zpracování jakýchkoli témat, kdy nezřídka se producenti inspirují v zahraničí a autorská práva jim evidentně nic neříkají, takže můžeme vidět E.T. Mimozemšťana, Supermana a podobné filmy zpracované do specifické bollywoodské podoby :)) Samozřejmě jde také o romantiku!!! Vše podtrhují všudypřítomné taneční choreografie a pěvecké doprovody. Inspirované především indickým chrámovým tancem, ale orientálním tancem vůbec, popřípadě v dnešní době vším co je efektní, takže i třeba hip-hopem. Spousta hudebních klipů se snaží dovysvětlit děj, ukázat citové pochody hrdinů apod.

Celkově se jedná o velmi výpravná zpracování, bohaté kostýmy, působivé interiéry a filmy mohou být dlouhé i několik hodin.

http://www.youtube.com/ - video 1
http://www.youtube.com/ - video 2
http://www.youtube.com/ - video 3
http://www.youtube.com/ - video 4

I k nám se dostal nejdříve tedy orientální tanec jako takový, a posléze i bollywoodský styl tance, kdy se vlastně předvádí scény a choreografie z jednotlivých indických filmů.

A k tomu se zase dostala moje švagrová, takže mě jednoho dne pozvala na své vystoupení v Praze, v klubu Tropison, který se nachází v 5. patře obchodního domu Kotva na Náměstí republiky. Dorazila jsem tam v doprovodu své kamarádky, ulovily jsme stůl hned u parketu, aby nám nic nestínilo ve výhledu a večer začaly piňakoládou a hemingway speciálem :))

Z víření barev, nádherných sestav a úžasné ukázky ženskosti jsme byly nadšené, večer se opravdu vydařil. Jak to popsat, abyste také pocítili tu energii a sílu orientu? Snad napomohou fotky a video :))

PS.: Po vystoupení jsme neodolaly a zatančily si v rytmu orientální diskotéky :))

Videa ke stažení (52MB)/Ještěrka